الگوریتم رنک برین چیست

الگوریتم رنک برین چیست

گوگل از سیستم هوش مصنوعی یا همان یادگیری ماشینی به نام RankBrain برای کمک به مرتب سازی نتایج جستجوی خود استفاده می کند. می دانید که الگوریتم رنک برین چیست و چگونه این الگوریتم کار می کند و با سیستم رتبه بندی کلی گوگل مطابقت دارد؟ در این  مقاله از صفر تا صد  RankBrain  برای شما توضیح می دهیم پس همراه من از شرکت طراحی سایت کرگدن باشید.

RankBrain چیست؟

RankBrain جزء الگوریتم اصلی گوگل است که از یادگیری ماشینی (توانایی ماشین‌ها برای آموزش خود از ورودی داده‌ها) برای تعیین مرتبط ‌ترین نتایج به درخواست‌های موتور جستجو استفاده می‌کند. قبل از RankBrain، گوگل از الگوریتم اصلی خود برای تعیین اینکه کدام نتایج را برای کاربر نشان دهد، استفاده می کرد. پس از RankBrain، اعتقاد بر این است که  تقاضا کاربر اکنون از طریق یک مدل تفسیری می گذرد که می تواند عوامل احتمالی مانند مکان جستجوگر و کلمات را برای تعیین هدف واقعی جستجوگر اعمال کند. با تشخیص این اهداف واقعی، گوگل می تواند نتایج مرتبط تری ارائه دهد.

یادگیری ماشینی در سئو چیست؟

یادگیری ماشینی جایی است که کامپیوتر به جای اینکه توسط انسان ها آموزش داده شود یا برنامه نویسی دقیق را دنبال کند، به خود یاد می دهد که چگونه کاری را انجام دهد. جنبه یادگیری ماشینی RankBrain چیزی است که آن را از سایر به روز رسانی ها متمایز می کند. برای «آموزش» الگوریتم RankBrain برای تولید نتایج جستجوی مفید، Google ابتدا داده‌های آن را از منابع مختلف «تغذیه» می‌کند سپس الگوریتم آن را از آنجا می گیرد و در طول زمان محاسبه و آموزش می دهد که سیگنال های مختلف را با نتایج مختلف مطابقت دهد و بر اساس این محاسبات رتبه بندی موتورهای جستجو را ترتیب می دهد.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی واقعی، یا به اختصار  AI، جایی است که یک کامپیوتر می تواند به اندازه یک انسان باهوش باشد، حداقل به این معنا که دانش را هم از طریق آموزش و هم از ایجاد آنچه می داند و ایجاد ارتباطات جدید به دست می آورد. البته هوش مصنوعی واقعی فقط در رمان های علمی تخیلی وجود دارد. در عمل، هوش مصنوعی برای اشاره به سیستم های کامپیوتری که برای یادگیری و ایجاد ارتباط طراحی شده اند، استفاده می شود.

هوش مصنوعی چه تفاوتی با یادگیری ماشینی دارد؟ به نظر ما آنها تقریباً مترادف هستند. ممکن است که هر دو به جای یکدیگر استفاده می شوند، یا ممکن است از یادگیری ماشینی برای توصیف نوع رویکرد هوش مصنوعی استفاده شود.

آیا RankBrain روش جدیدی است که گوگل نتایج جستجو را رتبه بندی می کند؟

خیر. RankBrain بخشی از “الگوریتم” جستجوی کلی گوگل است، یک برنامه کامپیوتری که برای مرتب کردن میلیاردها صفحه ای که در مورد آنها می داند و پیدا کردن صفحاتی که برای جست و جوهای خاص مرتبط هستند، استفاده می شود.

RankBrain بخشی از الگوریتم جستجوی مرغ مگس خوار گوگل است؟

این درک ماست مرغ مگس خوار الگوریتم جستجوی کلی است، درست مانند یک ماشین که یک موتور کلی در آن است. خود موتور ممکن است از قطعات مختلفی مانند فیلتر روغن، پمپ بنزین، رادیاتور و… تشکیل شده باشد. به همین ترتیب، مرغ مگس خوار بخش های مختلفی را در بر می گیرد که RankBrain یکی از جدیدترین آنهاست. به طور خاص، ما می دانیم که RankBrain بخشی از الگوریتم کلی مرغ مگس خوار است زیرا RankBrain همه جستجوها را انجام نمی دهد.

مرغ مگس خوار همچنین شامل بخش های دیگری با نام های آشنا برای افرادی است که در فضای SEO هستند، مانند پاندا، پنگوئن و Payday که برای مبارزه با سایت های بی محتوا و ناسازگار طراحی شده اند، کبوتر طراحی شده برای بهبود نتایج محلی، Top Heavy طراحی شده برای کاهش صفحات تبلیغاتی سنگین، Mobile Friendly طراحی شده برای رتبه دادن  به ریسپانسیو بودن سایت دوستانه .

 

«سیگنال‌ها» که گوگل برای رتبه‌ بندی استفاده می‌کند چیست؟

سیگنال ها چیزهایی هستند که گوگل برای تعیین نحوه رتبه بندی صفحات وب استفاده می کند. به عنوان مثال، کلمات موجود در یک صفحه وب را می خواند، بنابراین کلمات یک سیگنال هستند. اگر برخی از کلمات به صورت پررنگ باشند، ممکن است علامت دیگری باشد که به آن اشاره شده است. همه این سیگنال‌ها توسط بخش‌های مختلفی در الگوریتم مرغ مگس خوار پردازش می‌شوند تا بفهمند گوگل کدام صفحات را در پاسخ به جستجوهای مختلف نشان می‌دهد.یکی از مواردی که معمولا در جلسات مشاوره سئو ، در مورد آن صحبت می کنیم ، همین سیگنال ها می باشند

 

سیگنال‌ها معمولاً عواملی هستند که با محتوا مرتبط هستند، مانند کلمات موجود در یک صفحه،  لینک هایی که به یک صفحه اشاره می‌کنند، اینکه آیا یک صفحه روی یک سرور امن است یا خیر. همچنین می توانند به یک کاربر مرتبط شوند، مانند مکان جستجوگر یا سابقه جستجو و مرور آنها. بنابراین وقتی گوگل در مورد RankBrain به عنوان سومین سیگنال مهم صحبت می کند، آیا واقعاً به عنوان یک سیگنال رتبه بندی معنی دارد؟ بله، گوگل به ما تأیید می کند که مؤلفه‌ای وجود دارد که در آن RankBrain مستقیماً به نحوی در رتبه ‌بندی صفحه نقش دارد.

آیا RankBrain سومین سیگنال مهم گوگل است؟

گوگل می گوید RankBrain سومین عامل مهم برای رتبه بندی صفحات وب است. RankBrain یکی از “صدها” سیگنالی است که تعیین می کند چه نتایجی در صفحه جستجوی گوگل ظاهر شوند و در کجا رتبه بندی شوند. RankBrain در چند ماه اول  استقرار به سومین سیگنال مهم تبدیل شده است که در نتایج جستجو نقش دارد.

RankBrain دقیقاً چه کاری انجام می دهد؟

الگوریتم RankBrain عمدتاً به عنوان راهی برای تفسیر جستجوهای کاربران که برای یافتن صفحاتی سرچ می کنند. استفاده می شود که ممکن است کلمات دقیق جستجو شده را نداشته باشند.

آیا Google قبلاً راه‌هایی برای یافتن صفحاتی فراتر از عبارت جستجوی دقیق وارد شده نداشت؟

گوگل قبل از الگوریتم RankBrain به طور دقیق نمی توانست معنای کلمات را بفهمد و دقیقا همان را در سرچ بیاورد. اما بعد الگوریتم RankBrain  به راحتی معنا و مترداف کلمات را درکه می کند و طبق نیاز کاربر نتایج را نشان می دهد. برای مثال در گذشته تفاوت بین کفش و کفش ورزشی را نمی دانست. ولی امروزه به طوری که اگر «کفش ورزشی» را جستجو کنید ، ممکن است متوجه شود که منظور شما «کفش دویدن» است ، البته باید دقت کنید که روند طراحی سایت و نوع چینش صفحات و نحوه معرفی آنها به گوگل نیز در این موضوع بسیار تاثیر گذاشت است.

درک RankBrain چگونه است؟

زمانی که یک کاربر سرچ می کند بازی های المپیک، هدف واقعی از این جستجو چیست؟ آیا جستجوگر می خواهد در مورد بازی های المپیک تابستانی یا زمستانی بداند؟ آیا آنها به المپیکی اشاره می کنند که به تازگی به پایان رسیده است یا المپیکی که چهار سال بعد برگزار می شود؟ آیا جستجوگر در حال حاضر در المپیک حضور دارد، در یک هتل نشسته و به دنبال مسیرهایی برای رسیدن به محل برگزاری مراسم افتتاحیه است؟ آیا آنها حتی می توانند به دنبال اطلاعات تاریخی در مورد مکان اولین المپیک در یونان باستان باشند؟

سیگنال های الگوریتمی ساده مانند کیفیت محتوا یا تعداد لینک هایی  وجود دارد که یک محتوا برای رتبه بندی در نتایج استفاده مکی کند. تصور کنید که بازی های زمستانی در سوچی روسیه به تازگی در ماه گذشته به پایان رسیده است و وب سایت رسمی المپیک سوچی میلیون ها لینک برای محتوای خود در مورد رویداد گذشته به دست آورده است. اگر الگوریتم  rank brain نبود ممکن بود که موتور جستجوگر فقط نتایجی را ک در مورد بازی های سوچی بود  به کاربر نشان دهد، زیرا آنها بیشترین لینک ها را به دست آورده اند، حتی اگر قصد جستجوگر این بود که  در مورد مکان بازی های المپیک زمستانی بعدی در پیونگ چانگ، کره جنوبی را بیاموزد.

الگوریتم rank brain از هوش مصنوعی استفاده می کند و توانایی محاسبه  نتایج را از طریق محاسبه ریاضی دارد که از این طریق به رفتار جستجوگر هنگام سرچ توجه می کند.  برای مثال، اکثر افرادی که «مکان المپیک» را جستجو می‌کنند می‌خواهند بدانند بازی‌ های بعدی کجا هستند. (چه تابستان و چه زمستان) برگزار خواهد شد. بنابراین، در این مورد، یک لیست پاسخ با مکان بازی های آینده که در آن اکثر نیازهای جستجوگران را برآورده می کند گوگل فراهم می کند.

رنک برین چیست

 

در حالی که فهرست پاسخی که گوگل فراهم می کند  ممکن است به هدف  دیگر جستجوهای «مکان المپیک» اشاره کند، استثناهای قابل توجهی وجود دارد که Google باید آنها را برطرف کند. به عنوان مثال، اگر جستجو توسط کاربری در یک شهر المپیک (مانند پیونگ چانگ) در هفته بازی ها انجام شود، ممکن است گوگل در عوض مسیرهای رانندگی را به غرفه ای که مراسم افتتاحیه در آن برگزار می شود ارائه دهد. به عبارت دیگر، سیگنال‌هایی مانند موقعیت مکانی کاربر و تازگی محتوا باید برای تفسیر هدف و ارائه نتایجی که به احتمال زیاد جستجوگران را راضی می‌کند در نظر گرفته شوند.

آیا RankBrain روش سئو  را تغییر می دهد؟

بسته به پیچیدگی و مدرن بودن مهارت های سئوی شخصی شما، RankBrain ممکن است تغییر جزئی یا عمده ای را در تئوری ها و اقدامات شما نشان دهد.  پس از RankBrain، سئوکاران باید نوع محتوایی را که به بهترین شکل نیازهای کاربران را برآورده می کند، تهیه کنند.

چه فاکتورهایی برای الگوریتم RankBrain  مهم است؟

در نتیجه دو فاکتور برای الگوریتم Rankbrain مورد توجه هستند. اول آنکه کاربران چه مدت در صفحه شما حضور دارند (Dwell Time)  و دوما چند درصد از کاربران هنگام جستجو در گوگل لینک سایت شما را انتخاب میکنند (CTR).

چرا (Dwell Time) برای RankBrain   است؟

زمان ماندن به گوگل کمک می کند تا بفهمد آیا کاربران از نتایج جستجوی داده شده راضی هستند یا خیر. اگر شخصی روی یک نتیجه کلیک کند -و به سرعت دکمه برگشت خود را بزند  این پیام را الگوریتم RankBrain  ارسال می کند که این نتیجه باعث خوشحالی کاربران نمی شود. از سوی دیگر، اگر شخصی به صفحه‌ای بچسبد، گوگل مطمئن است که آن صفحه آنچه را که کاربران می‌خواهند ارائه می‌کند. و نیازی به گفتن نیست که Google RankBrain اندازه گیری زمان را بسیار نزدیک می کند. به طور کلی، هر چه زمان اقامت شما بهتر باشد، رتبه بهتری خواهید داشت

 

 

تلفن شرکت سئو

Summary
الگوریتم رنک برین چیست
Article Name
الگوریتم رنک برین چیست
Description
RankBrain جزء الگوریتم اصلی گوگل است که از یادگیری ماشینی (توانایی ماشین‌ها برای آموزش خود از ورودی داده‌ها) برای تعیین مرتبط ‌ترین نتایج به درخواست‌های موتور جستجو استفاده می‌کند.
Author
Publisher Name
آژانس خلاقیت کرگدن
Publisher Logo
کرگدن سفید
نویسنده : کرگدن سفید گونه ای خاص و در حال انقراض از کرگدن ها که با بی توجهی بشر ، در حال انقراض و نابودی است.مهربان ، سخت کوش ، متعهد ، مسئولیت پذیر و کاربلد در بین کرگدن ها!
اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
×