ux رایتر کیست

ux رایتر کیست

از گذشته تا به امروز بسیاری کسب و کارها تغییر ماهیت نداده اند اما نحوه ارائه خدمات آنها تغییر کرده است. برای مثال قبلا شما برای رفتن به نقاط مختلف تهران باید به آژانس محل زندگیتان تماس می گرفتید تا یک ماشین برایتان بفرستد تا عازم سفر شوید. اما امروز چگونه این کار را انجام می دهید؟ در هرکجا باشید به راحتی از طریق تلفن همراه خود درخواست ماشین مورد نظرتان را ثبت می کنید. در همه ی حوزه های کاری تغییراتی زیادی ایجاد شده است. از زمانی که بسیاری از کسب و کارها به صورت آنلاین فعالیت می کنند تولید محتوا، به عنوان یکی از تخصص ترین فعالیت ها تلقی می شود. در حقیقت بهترین طراحی سایت نیز بدون تولید محتوا عملا یک ابزار بی فایده برای موتورهای جستجو یا کاربران می باشند. اما این حوزه هم دستخوش تغییراتی بوده است، البته نمی شود به آن گفت یک تغییر بزرگ چون تنها یک ویژگی به متخصصان این حوزه اضافه شده است آن هم به نام ux رایتر؛ کرگدن قرار است در این مقاله در مورد متخصصان یو ایکس رایتینگ صحبت کند و به شما بگوید که ux رایتر کیست و چه می کند.

نوشتن تجربه کاربری چیست؟

برای اینکه بدانیم ux رایتر کیست شاید بهتر باشد ابتد با مفهوم ux  رایتینگ آشنا شویم .به طور کلی نوشتن یک هنر می باشد که در سرتاسر زندگی مان با این هنر برخورد داشته ایم. با پیشرفت تکنولوژی این هنر هم پیشرفت های زیادی کرده است. بگذارید یک مثال بزنیم، شما زمانی که وارد یک شهر جدید می شوید در اولین حرکت چه اقدامی می کنید؟ به نقشه یه نگاه می کنید درست است؟ هر چقدر این نقشه واضح تر باشد شما راحت تر به مقصد می رسید. هدایت راحت یک مسافر از روی نقشه بستگی به نقشه کش دارد. هرچقدر به صورت حرفه ای این امر انجام شود مسافران راحت تر به مقصد می رسند.
نوشتن UX هنر ایجاد متونی است که در سرتاسر رابط محصولات دیجیتال (وب سایت ها، برنامه های موبایل و…) ظاهر می شوند. همانطور که در دنیای نشر سنتی از این متن به عنوان کپی رایتر یاد می شود، اما نوشتن UX با کپی رایتینگ تفاوت دارد، زیرا هدف آن هدایت کاربر از طریق رابط به روشی بصری است. همانطور که برنامه ها و وب سایت هایی که ما استفاده می کنیم پیچیده تر می شوند، نیاز به راهنمایی واضح در آنها نیز افزایش می یابد. اما بیشتر از آن، با تبدیل شدن این محصولات دیجیتال به بخشی از زندگی روزمره، ما به عنوان کاربران به دنبال محصولاتی هستیم که طبیعی ترین و روان ترین تجربه را به ما می دهند. این تغییرات در نحوه تعامل ما با فناوری منجر به ایجاد نوشتن UX به عنوان یک رشته در نوع خود شده است.

نوشتن UX چه تفاوتی با سایر انواع نوشتن دارد؟

نوشتن UX دارای محدودیت های منحصر به فردی است. اغلب باید بسیار مختصر باشد و در عین حال مفاهیم زیادی را در همان زمان منتقل کند و این باید به کاربران و کسب و کارها کمک کند تا به اهداف خود دست یابند. نوشتن (و طراحی) UX باید برای کاربرانی با توانایی‌های مختلف قابل دسترسی باشد تا همه بتوانند تجربه‌ای عالی داشته باشند. همچنین مطالب باید به هر زبانی قابل ترجمه باشد.البته ux  در طراحی سایت هم بسیار تاثیر گذار است ، از این رو باید به آن توجه بسیار زیادی کرد!

یک نویسنده UX در واقع چه کاری انجام می دهد؟

در ظاهر، نویسندگان UX راهنمای کامل برای رسیدن کاربر به مقصد را در سایت ایجاد می کنند. این شامل متن روی دکمه‌ها، منوها، پیام‌های خطا و موارد دیگر می‌شود البته ما به این تکه های کوچک متن می گوییم میکروکپی. در یک مفهوم کلی تر، نویسندگان UX وظیفه دارند پیام های محصول را از درون به بیرون ارائه دهند یعنی همه چیز از صفحات محصول و ایمیل ها گرفته تا اعلان ها و فشار دادن دکمه ها. برای انجام موثر این کار، آنها باید درک عمیق و کاملی از کاربر به دست آورند و اغلب تحقیقات UX را انجام دهند.

یوایکس رایتر کیست
بسیاری از نویسندگان UX کپی رایترهای سابق یا فعلی هستند. اما در حالی که وظیفه یک کپی رایتر کمک به فروش یک محصول است، یک نویسنده UX بیشتر از این کار می کند. آنها باید با ایجاد تجربه ای کاربری متفاوت که زندگی روزمره آنها را بهبود می بخشد به کاربران ارزش دهند. در گذشته زمان خرید یک کالا، همراه با آن دفترچه راهنما دریافت می کردید و به این دفترچه برای استفاده از محصول اعتماد می کردید. امروزه، آن «راهنما» مستقیماً در خود برنامه نوشته شده است. این وظیفه به عهده نویسنده UX است که کاربر را از طریق تجربه دیجیتال به شیوه ای بصری راهنمایی کند و پلی بین نیازهای کاربر و اهداف شرکت ایجاد کند. اما نویسندگان UX تمام روز را صرف نوشتن میکروکپی نمی کنند. آنها همچنین به ایجاد صدای برند یا محصول کمک می کنند و مطمئن می شوند که همه تولیدکنندگان محتوا در سازمان به راحتی می توانند آن صدا را درک کرده و از آن استفاده کنند. برای انجام این کار، نویسندگان UX یک راهنمای سبک محتوا ایجاد می‌کنند، سندی در سطح شرکت که اصول و دستورالعمل‌های نوشتن را برای کپی و محتوای محصولات یک شرکت تشریح می‌کند.
در نهایت، در یک مفهوم فلسفی تر، نویسندگان UX باید برای کاربران خود بجنگند. بنابراین هر زمان که یک طراح، توسعه ‌دهنده یا مدیر محصول چیزی را پیشنهاد می‌کند که ممکن است برای کاربر نامشخص باشد، نویسنده UX باید بایستد و بگوید که چگونه آن ویژگی، کار یا پروژه می‌تواند و باید با وضوح بیشتری ارتباط برقرار کند. در دنیای طراحی محصول، گرفتن یک نویسنده UX مانند زمانی است که اولین گوشی هوشمند خود را دریافت کردید. تا زمانی که فرصت کار با یک نویسنده با استعداد UX را پیدا نکرده باشید، هرگز متوجه نخواهید شد که چقدر به آن نیاز دارید.

چرا نوشتن UX مهم است؟

نوشتن تجربه کاربری مهم است زیرا مکالمه واضح و معناداری را بین کاربر و محصول ایجاد می کند. بدون این ارتباط، کاربر می تواند گم شود و محصول شما را به رقیبی بسپارد که می تواند به او کمک کند. UX Writers از تجربیات ضعیف کاربر با راهنمایی، اطلاعات و پیام های خطا جلوگیری می کند.

تفاوت UX Writer و Content Designer

 

دو اصطلاح برای افرادی هستند که اساساً کار یکسانی را انجام می دهند. رابط کاربری جایی است که یک شخص (کاربر) و یک کامپیوتر با هم کار می کنند تا کاری را انجام دهند.

تفاوت میکرو کپی و ux رایتینگ

نویسندگان UX اساساً طراحان محصول هستند که در تیم طراحی محصول فعالیت می کنند و از همان ابتدا به ایجاد وب سایت، برنامه یا ویژگی کمک می کنند. آن‌ها بخشی از تیمی هستند که تصمیم می‌گیرند چه ویژگی‌هایی را به محصول دیجیتال اضافه کنند. برخی می گویند نویسنده UX خلاقانه ترین موقعیت در تیم است زیرا از این خلاقیت برای یافتن راه حل هایی برای مشکلاتی که کاربر نهایی بالقوه با آن مواجه می شود استفاده می کند. ماموریت اصلی آنها ایجاد رابط های دیجیتال برای استفاده آسان است. به عنوان مثال، هنگامی که وظیفه نوشتن یک پیام خطا را بر عهده دارد، نویسنده UX باید یک پیام رباتیک را به کاربر نشان دهد. میکروکپی بخشی از یو ایکس رایتینگ محسوب می‌شود. با این تفاوت که شخصی که میکروکپی می‌نویسد علاوه بر آشنایی با علم فروش و بازاریابی و الگوی رفتاری مخاطب، باید از طراحی یو ایکس هم تجربه داشته باشد.

چگونه یک ux رایتر استخدام کنیم؟

شرکت هایی که برای نقش نویسنده UX مصاحبه می کنند، فعالانه به دنبال نویسندگانی هستند که بتوانند انتخاب های خود را به عنوان یک طراح بصری توضیح دهند. اگر آنها کلمه ای را انتخاب کرده اند، باید بتوانند بر اساس تحقیقات توجیه کنند که چرا آن کلمه انتخاب بهتری نسبت به دیگری دارد و آن نویسنده ممکن است چیزی شبیه به این را پاسخ دهد: “خوب، زیرا در تحقیقات خود در مورد کاربران، ما متوجه شدیم که کاربران اغلب نسبت به آنچه که اخیرا ارسال کرده اند نسبتاً مضطرب و نامطمئن هستند، و با توجه به صدای سازمانی دوستانه ما، این کلمه مناسب تر است. به آنها احساس اعتماد به نفس بیشتری می دهد.پس یک شرکت طراحی سایت خوب و درجه یک ، همواره به دنبال استخدام کردن بهترین ux  رایتر ها می باشد

مهارت های یک ux رایتر

• تسلط کامل به املا، مکانیک و دستور زبان
• کارایی با کلمات
• کنجکاوی و همدلی برای کاربران شما
• تمایل به سازش با هم تیمی ها
• انگیزه همگام شدن با سرعت سریع فناوری و طراحی

 

ویژگی های یک ux رایتر

نمونه کارهای نوشتن UX کاملاً بی شباهت به نمونه کارهای طراحی UX نیستند. هنگام استخدام فردی برای هر موقعیت UX، کارفرمایان فقط به تجربه نگاه نمی کنند، بلکه می خواهند نمونه کارها را ببینند. این امر معمولاً از طریق خلاصه‌ها و نمونه‌هایی از پروژه‌هایی است که با مطالعات موردی درباره راه‌حل‌هایی که نویسنده یا طراح اجرا کرده، کار شده است. نوشتن UX یک مکالمه واضح و معنادار بین کاربر و محصول ایجاد می کند.

به طور خلاصه کاربران باید بدانند که یک محصول چه کاری می تواند برای آنها انجام دهد و چگونه آن را انجام دهند. آنها نیاز به دستورالعمل اطمینان دارند. محصول باید آنها را با متن واضح، مختصر و لذت بخش درگیر کند. باید به سوالات آنها پاسخ دهد و آنها را در انجام وظایف راهنمایی کند، هسته اصلی آن نوشتن UX است. گرفتن آن در یک صفحه ساده آسان نیست. برای نوشتن یو ایکس خوب در مورد هر محصولی، باید بدانید که آن محصول برای کاربران شما چه می کند، چگونه زندگی آنها را بهتر می کند نه مانند «نحوه کارکرد آن».

تلفن شرکت طراحی سایت

Summary
ux رایتر کیست
Article Name
ux رایتر کیست
Description
مقاله امروز ، در مورد یک پوزیشن شغلی عجیب و غریب ، جذاب ، بامزه و دوست داشتنی است که بسیاری از کسب و کار ها ، توجه خاصی به آن ندارد یعنی ux رایتر ها!
Author
Publisher Name
آژانس خلاقیت کرگدن
Publisher Logo
کرگدن سفید
نویسنده : کرگدن سفید گونه ای خاص و در حال انقراض از کرگدن ها که با بی توجهی بشر ، در حال انقراض و نابودی است.مهربان ، سخت کوش ، متعهد ، مسئولیت پذیر و کاربلد در بین کرگدن ها!
اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
×